Skip to main content

Jak fotografia kulinarna Twojego menu i sesja Twojej restauracji mogą wyróżnić Twój lokal na rynku gastronomicznym? Studium przypadku na przykładzie restauracji TU. w Poznaniu.

Restauracje to nie tylko miejsce, gdzie można delektować się wyśmienitymi potrawami, ale również przestrzeń, która musi się wyróżniać, aby przyciągać klientów na konkurencyjnym rynku. Konkurencja w branży gastronomicznej nieustannie rośnie, więc właściciele restauracji muszą szukać innowacyjnych sposobów promowania swoich usług. Jednym z narzędzi, które może okazać się niezwykle skuteczne, jest profesjonalna sesja zdjęciowa zarówno menu, ale również  lokalu i pracowników. W tym artykule przyjrzymy się, jak TU.Restaurant z Poznania wykorzystała tę strategię i jakie wyniki osiągnęła.

TU.REStAURANT.

Restauracja TU. to nowoczesna restauracja, która specjalizuje się w kuchni europejskiej. Zlokalizowana w sercu poznańskiego Grunwaldu. To miejsce przyciąga zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów. Pomimo rosnącej popularności, właściciel restauracji Karol Fiedor, zdawał sobie sprawę, że aby dalej rozwijać swoją działalność, musi podjąć dodatkowe kroki w celu przyciągnięcia większej liczby gości.

Menadżerowie postanowili skorzystać z pomocy ekspertów od fotografii, aby znaleźć innowacyjne rozwiązania. Zaproponowano sesję zdjęciową lokalu, menu oraz pracowników jako jeden z kluczowych elementów strategii promocyjnej. Zdecydowano się na to rozwiązanie i wtedy do akcji wkroczyliśmy my jako agencja fotograficzna, która ma ponad 10 letnie doświadczenie w realizacji zdjęć w gastronomii mieliśmy przygotować spójny materiał na nową stronę www oraz social media.

Wizerunkowa sesja zdjęciowa dla restauracji.


Sesja zdjęciowa odbyła się oczywiście w restauracji Tu. Przez cały dzień, nasz fotograf Błażej i załoga kucharzy pracowali ramię w ramię, aby stworzyć doskonałe ujęcia potraw. Dbałość o najmniejsze szczegóły była tutaj kluczowa – od odpowiedniego oświetlenia, przez precyzyjne kompozycje, dobór talerzy, po staranność w aranżacji dekoracji. Oprócz zdjęć nowego menu, naszym zadaniem było również przygotowanie zdjęć załogi (portretów wszystkich pracowników, ale również założycieli), zdjęć wizerunkowych lokalu, jego skrupulatnie przemyślanych wnętrz (robiących ogromne wrażenie również na gościach z przewodnika Michelin!).
Po zakończeniu sesji fotograficznej nastąpił czas na edycję i dobór najlepszych ujęć. Zespół marketingowy restauracji Tu. współpracujący z fotografem zadbał o odpowiednią obróbkę zdjęć, aby jak najlepiej oddać smak i estetykę potraw. Spójność była tutaj zdecydowanie największym priorytetem.

Fotografia kulinarna.

Fotografia kulinarna to sztuka uwieczniania jedzenia w sposób tak smakowity, że oglądając zdjęcie, można poczuć zapach i smak potrawy. To precyzyjne uchwycenie kolorów, tekstur i kompozycji, które pobudzają zmysły i apetyt. Jest to mocno rozwinięta dziedzina, która wymaga zarówno umiejętności technicznych, jak i artystycznych. Fotografia kulinarna wzbudza zainteresowanie i motywuje do spróbowania danego dania. Czyli pośrednio wpływa na odwiedziny Twojego gościa w restauracji.
Efekty współpracy fotografa z kuchnią były niesamowite. Nowe menu z profesjonalnymi zdjęciami potraw przyciągnęło uwagę klientów przede wszystkim online. Obrazki przedstawiające pięknie podane dania wzbudzały nie tylko apetyt, ale także zachęcały do odwiedzenia restauracji. Na portalach społecznościowych, gdzie wiele osób poszukuje informacji na temat restauracji, zdjęcia wywołały prawdziwą falę zainteresowania. Hasztagi związane z restauracją TU. przyciągały nowe osoby, a komentarze pełne zachwytu przekształcały się w realne rezerwacje.

Fotografia kulinarna a liczby?


Analiza wyników była niezwykle obiecująca. W ciągu pierwszego miesiąca po wprowadzeniu nowego menu z profesjonalnymi zdjęciami, liczba rezerwacji wzrosła o ponad 30%. Goście docenili staranność w prezentacji potraw i chętniej decydowali się na odwiedzenie restauracji TU. Warto zauważyć, że konkurencyjne restauracje, które nie korzystały z podobnych rozwiązań, a realizują zdjęcia telefonem, zaczęły tracić klientów na rzecz TU.Restaurant. Na potwierdzenie dobrej współpracy, zaznaczę, że od czasu naszej pierwszej sesji zrealizowaliśmy już 4 kolejne sesje łączące nowe menu jak i wizerunek pracowników (jak wiadomo branża gastronomiczna ma to do siebie, że występuję tam duża rotacja, związana m.in z sezonowością). Kolejnym elementem, który z czasem dołożył klient była realizacja zdjęć reportażowych z wydarzeń, które odbywają się w restauracji, jak np. kolacje degustacyjne, cieszące się ogromnym zainteresowaniem (możecie kilka znaleźć w naszej zakładce fotografii reportażowej).

Posumowanie.

Przypadek restauracji TU. z Poznania pokazuje, jak ważne jest inwestowanie w profesjonalną sesję zdjęciową swojego lokalu. To narzędzie może naprawdę wyróżnić Twoją restaurację na konkurencyjnym rynku. Dbałość o estetykę i jakość wykonania zdjęć przyciągnie uwagę klientów, zachęcając ich do odwiedzenia Twojego lokalu. Jak pokazały wyniki, ten krok może być kluczowy dla sukcesu i przekładający się na wzrost przychodów.
Podsumowując, niezależnie od tego, czy prowadzisz restaurację w Poznaniu czy w innym miejscu, warto zainwestować w profesjonalną sesję zdjęciową nowego menu. To innowacyjne podejście do promocji gastronomii może okazać się rozstrzygające w walce o klienta. Tak jak restauracja TU. z Poznania, Ty również możesz osiągnąć sukces dzięki pięknym i apetycznym ujęciom swoich potraw.

PS. Jeśli jeszcze tego nie robicie to polecamy zaobserwować profil TU.Restaurant. Po cichu Wam powiemy że kilku naszych „nowych” klientów pokazywało nam ten profil jako wzór: „Błażej tak byśmy chcieli żeby nasz profil wyglądał”. Gdy nam to mówili, nie byli świadomi, że zdjęcia, które widzą są naszego autorstwa 🙂

Smacznego oglądania!

Fotografia kulinarna.

Jeśli spodobały Ci się nasze zdjęcia? Sprawdź nasze portfolio, a następnie napisz do nas jak możemy CI pomóc.

Leave a Reply