Skip to main content

Witam o poranku 🙂

Dziś pojawiła się kolejna recenzja pisana przeze mnie dla serwisu opetaniczytaniem.pl oraz „lubię czytać” (profil na facebooku). Wszystkich zainteresowanych zapraszam do przeczytania, oraz komentowania, wszelkie uwagi mile widziane 🙂 pozdrawiam Błażej

 

Jeżeli jesteś fotografem lub grafikiem to bezapelacyjnie najważniejszym narzędziem Twojej pracy jest Adobe Photoshop. Jego możliwości są teoretycznie nieograniczone, zarówno jeżeli chodzi o postprodukcję zdjęć, jak i tworzenie grafik, nierzeczywistych kompozycji, czy wreszcie fotomontaży. Efekty Photoshopa możemy zobaczyć każdego dnia, będąc często tego faktu nieświadomi: zdjęcia w kolorowej prasie, reklamy, ulotki i plakaty. Niestety często wyniki pracy grafików są straszne, a w oczy razi brak profesjonalizmu, umiejętności i doświadczenia działania nad poszczególnymi warstwami, przez co efekty pracy są absurdalne i przesadne.

Na rynku pojawiła się nowa biblia dla wszystkich grafików i fotografów, którzy pracują na wielu warstwach- „Fotomontaż w Photoshopie. Sekrety doskonałego wyboru i łączenia obrazów cyfrowych” autorstwa Matt’a Kloskowskiego.
Przyznam, że obecnie moimi guru książek o tematyce fotografii i postprodukcji są: Scott Kelby oraz Matt Kloskowski. Autorem niniejszej publikacji jest ten drugi po raz kolejny potwierdzając, że jest mistrzem w swojej dziedzinie. Wykładowca i ekspert w stowarzyszeniu National Association of Photoshop Professionals (tłumaczenie chyba zbędne), jego uczniowie nazywają go Photoshop Guy. Jest jednym z największych autorytetów jeśli chodzi o pracę z tym programem. Potwierdzeniem niech będzie fakt, iż współprowadzi telewizyjny program Photoshop User i fotograficzne talk show The Grid. Matt, oprócz tego, że jest świetnym grafikiem, przede wszystkim umie to w genialny sposób przekazywać swoim mniej doświadczonym kolegom (patrz Ty i ja). Największym walorem jego książek jest sposób przekazywania wiedzy. Są one przede wszystkim napisane „lekkim piórem”, co biorąc pod uwagę skomplikowane tajniki takich programów jak Adobe Photoshop, jest bardzo dużym, wręcz ogromnym plusem.

„Fotomontaż w Photoshopie” to książka, z której dowiesz się jak, krok po kroku, wykorzystywać możliwe narzędzia i techniki, by skutecznie zaznaczać obiekty, nakładać je na tło oraz jak subtelnie „chować” ślady fotomontażu. Ogromne brawa należą się autorowi, który nie chowa do kieszeni tajników i sekretów, które zdobywał przez całe zawodowe życie. Dzieli się całą wiedzą, jakby była raptem podstawową informacją, a wierzcie mi na słowo, otwiera przed nami wielką księgę tajemnic mistrzów Photoshopa.


Matt bardzo ciekawie i czytelnie podzielił swoją książkę. Najpierw mamy rozdział absolutnie obowiązkowy– tajniki tworzenia zaznaczeń. Następnie mamy rozdziały, w których Matt krok po kroku tworzy fotomontaże tematyczne- jednak każdy z nich bardzo czytelnie rozplanowany i opisany. Dlatego też możemy niektóre rozdziały pominąć i przejść do kolejnych, które uważamy za ciekawsze.  Plusem na pewno jest fakt, iż w każdym rozdziale poszczególne etapy są genialnie i prosto wytłumaczone, a nie jak w wielu książkach „patrz przykład x na stronie y”. Autor bierze pod uwagę, że poszczególny rozdział, w którym akurat tłumaczył daną technikę, mógł być dla nas mniej interesujący i nie karze nam do niego wracać, tłumaczy tak samo jak za pierwszym razem. (co oczywiście z czasem staje się monotonne, jednak uważam, to mimo wszystko za plus, ponieważ łatwiej taki punkt przeskoczyć czytając i przejść do następnego, niż za każdym razem wertować książkę i poszukiwać objaśnienia na innym przykładzie).

Autor dużą rolę zwraca na dobre zaznaczenie poszczególnych obiektów- co jest podstawą do osiągnięcia naprawdę interesującego fotomontażu- dlatego tym narzędziom poświęca bardzo dużo uwagi.  W książce porusza również tematykę estetyki i atrakcyjności, uczy właściwego ustawienia aparatu, oświetlenia, czy doboru kolorów, by wszystkie warstwy ze sobą współgrały jakby były jednością. Autor uczy nas, jak wykorzystywać efekty specjalne i ciekawe wtyczki, by nie przesadzić w tworzeniu autentycznego fotomontażu.

Według mnie Matt Kloskowski stworzył pozycję absolutnie obowiązkową dla wszystkich grafików oraz fotografów pragnących pracować z Photoshopem. Powyższą książkę czyta się naprawdę lekko i przyjemnie, dzięki czemu człowiek raczej chce ukończyć każdy projekt i iść do następnego bardziej zaawansowanego, niż iść spać (co zdarza się przy wielu pozycjach dotyczących pracy z tym programem). Książką ta dla wielu może stać się istną biblią pracy, dla innych lekturą pomocniczą ku usystematyzowaniu wiedzy i umiejętności pracy z Photoshopem.
Na duży plus zasługuję również fakt, iż Matt udostępnia wszystkie zdjęcia, które pomogą Ci krok po kroku razem z Nim (i książką) przebrnąć przez kolejne rozdziały, więc sam możesz tworzyć mocno skomplikowane fotomontaże, a nie wierzyć autorowi na słowo, tak, jak to bywa w innych tego typu książkach

 

Błażej Pszczółkowski

Leave a Reply