Skip to main content

okiem_strobisty-1

Przed rozpoczęciem pisania dla Was tej recenzji zastanawiałem się; jaki jest sens przedstawienia Wam książki, która pojawiła się na rynku ponad dwa lata temu. W końcu, kto miał ją kupić, z pewnością już to zrobił, przyjaciel zapytał mnie jednak :
A jeśli ktoś nie kupił od raz?, Dlaczego ma być poszkodowany, bo nie zauważył od razu tej pozycji na półkach?  Napisz, niech wiedzą, że gdzieś tam jest obowiązkowa pozycja, która ich zainspiruje!, no i tak, w niedzielny wieczór, usiadłem do pisania.

 

„Okiem Strobisty- błyskotliwy poradnik fotograficzny” autorstwa Zeke Kann to zbiór 49 naprawdę interesująco oświetlonych zdjęć. Co ciekawe, jest to chyba jedyna książka dotycząca fotografii, w której autor prezentuje NIE swoje zdjęcia. Wszystkie kadry pochodzą od 24 fotografów reprezentujących znany blog Strobist,  prowadzony przez David’a Hobby’ego. Blog jest jedną z najlepszych na świecie stron internetowych opisującą współpracę aparatu z lampami błyskowymi.

 

Pierwszą rzeczą, która absolutnie powaliła mnie na kolana, to rozmiar książki. Format pocztówki na początku mnie zaskoczył, zdziwiony zajrzałem do środka. Okazało się jednak, że taka forma wydania tej publikacji jest po prostu genialna! Na każdych dwóch, sąsiadujących stronach mamy jeden projekt. Dlaczego projekt ? Ponieważ obok każdego zdjęcia mamy dokładny schemat ustawienia świateł oraz kilka cennych wskazówek.

 

okiem_strobisty-2

 

Dużym plusem jest język autora. Książkę czyta się (w porównaniu do niektórych podręczników o fotografii) lekko, miło i przyjemnie, a techniczny opis projektów przeplatany jest żartobliwymi komentarzami oraz anegdotami. Dzięki temu czytający podążają od projektu do projektu w takim tempie, że nie zauważą, kiedy „Okiem Strobisty” dobiega końca.

 

Uważa się, że jedną z najtrudniejszych rzeczy w fotografii jest połączenie światła zastanego ze światłem sztucznym. Dlatego, jeżeli chcemy poprawić jakość swoich zdjęć, bardzo ważne jest kontrolowanie świateł. Należy zwrócić uwagę na słówko Poradnik w tytule. Niestety, a może stety, dostajemy od autora pozycję, która ma służyć jako plac manewrowy. Niestety nie dostajemy od niego informacji dotyczących pracy z lampami. Dlatego nie możemy traktować tej pozycji jako podręcznika. Zeke Kann w swojej książce pokazuje nam efekty jakie możemy osiągnąć używając lamp błyskowych, domowych, blend, parasolek, filtrów, a nawet lamp rodem z budowy. Pokazuje nam jak w prosty i niedrogi sposób uzyskać wyjątkowe efekty świetlne.

 

Daje nam poradnik ale nie podręcznik.

 

Co warte podkreślenia, autor daje nam w swojej książce przekrój wielu kadrów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zdjęcia przeplatają się od sesji produktowych, portretowych, ślubnych, zdjęć pejzaży, po zdjęcia spinacza zatopionego w wodzie, czy genialnie zainscenizowanych kadrów rodem z horrorów. Dlatego też, w połączeniu z bardzo małym rozmiarem książki, Zeke Kann stworzył pozycję, która powinna być obecna w każdym plecaku fotografa.

 

Jedziesz z koleżanką w plener i nie masz pomysłu na zdjęcie? Spójrz na stronę x. Jedziesz do klienta, potrzebujesz 15 super zdjęć, a masz pomysł tylko na 10? Z pewnością kolejne 5 znajdziesz w tej książce!
Dlatego jadąc pociągiem czy autobusem, ciesz się, że jest tak mała, by mieć ją zawsze przy sobie.

 

Po przeczytaniu tej książki doszedłem do wniosku, że strobizm (pojęcie fotografii opartej na pracy z lampami) nie jest wcale taki trudny, jak się wydaje i że wcale nie trzeba mieć wszystkich możliwych lamp studyjnych dostępnych na rynku, aby móc zrobić wspaniale oświetlone zdjęcia. Autor przekazuje nam książkę, która powinna mieć we wstępie napisane dużym literami, że w fotografii liczy się pomysł, chęci, wyobraźnia, no i czasami trochę wytrwałości w dążenia do celu…

 

okiem_strobisty-3

Ja ze swojej strony gorąco polecam tę pozycję, przede wszystkim jako źródło inspiracji. Pamiętając, że jest to poradnik a nie podręcznik. Od tej pory zabieram tę książkę na każdą sesję, jako dodatkowe źródło pomysłów.

 

Gwarantuję Wam, że gdy tylko ją przeczytacie, od razu będziecie chcieli spróbować własnych sił w tworzeniu wspaniale oświetlonych zdjęć.

 

Niech Was również zachęcą słowa wstępu do powyższej książki David’a Hobby’ego: Jeśli tylko jesteś gotów do eksperymentowania, ta publikacja została stworzona właśnie z myślą o tobie

 

Razem z naszymi przyjaciółmi z wydawnictwa GALAKTYKA mamy dla Was konkurs!!

Wystarczy, że w polubicie nasz funpage na facebooku oraz w komentarzu pod tym wpisem napiszecie „Strobist” a my wylosujemy 2 zwycięzców do których wyślemy powyższe książki !

Termin konkursu mija w czwartek 27 czerwca, nazwiska dwóch szczęśliwców podamy już w najbliższy piątek

 

14 komentarzy

Leave a Reply