Hej
W związku z obiecanym wytłumaczeniem zdjęcia które Wam pokazałem : WYJASNIAM
Efekt jaki uzyskałem na powyższym zdjęciu nazywany jest PANORAMOWANIEM, w dużym skrócie – podążanie za obiektem.
Fotografia obiektów w ruchu, to przede wszystkim stosowanie bardzo krótkich czasów migawki co ma na celu zamrożenie ruchu. Jednak bardzo często robiąc zdjęcia w ten sposób otrzymujemy efekt jakby obiekt – najczęście samochody, rowery, samoloty, wyglądają jakby stały w miejscu, a nie uchwycone w ruchu. Do oddania dynamiki i podkreślenia tempa ruchu wykonujemy panoramowanie. Pozwala nam ono na uzyskanie zdjęcia na którym główny obiekt jest statyczny, natomiast tło zostaje rozmyte. Ważną sprawą jest tutaj trening i cierpliwość. Niestety nie każde panoramowanie kończy się sukcesem, jednak po wyrobieniu sobie wprawy, efekty w pełni rekompensują poświęcony czas i frustrację z wielu nieudanych zdjęć.
PO KOLEI :
WAZNE ASPEKTY:
2) Im mniejsza prędkość pojażdu tym czas będzie musiał być dłuższy w celu rozmycia tła. Dlatego poprawne sfotografowanie wolnych obiektów jak np. biegacz, rolkarz, czy rowerzysta jest trudniejsze od samochodu. Jesteśmy zmuszeni wydłużyć czas robienia zdjęcia, a im dłużej będzie otwarta migawka tym większe prawdopobieństwo poruszenia zdjęcia.
3) Na podstawie pkt 2 – statyw staje się niezbędny, daje nam możliwość pracy na jednej płaszczyźnie bez ryzyka poruszenia aparatu.
4) Ważnym aspektem jest płynność ruchu, oraz zachowanie reguły: naciskamy spust migawki chwile po tym jak już śledzimy obiekt, kończymy ruch śledzący chwilę po zamknięciu migawki.
5) Od czego zacząć ?? Dobrym czasem wyjściowym jest 1/30 sekundy. Od tego można dalej ekseprymentować zależnie od prędkości obiektów i ich odległości od aparatu.
6) Dobrze jeżeli możemy ustawić się prostopadle do ruchu fotografowanego obiektu. Daje nam to możliwość poruszania się z aparatem od lewej do prawej- czyli np. płynny ruch na statywie, bądź monopodzie. Jeżeli ruch będzie po skosie lub w pionie będziemy zmuszeni polegać na pewnej ręce fotografa.
Dodatkowe aspekty na ktore warto zwrócić uwagę: