Skip to main content

Fotografia w produkcji spożywczej nie jest łatwa. Jako fotograf z wieloletnim doświadczeniem w branży spożywczej wiem, że zdjęcia jedzenia to nie tylko sztuka, ale też ścisłe reguły. Muszą zachwycać, ale też spełniać wiele norm związanych z wytycznymi sanitarnymi. Dziś opowiem, jak pogodzić kreatywność z wymogami sanitarnymi by stworzyć cudowne fotografie borówek i malin dla branży spożywczej.

Dlaczego fotografia spożywcza jest wyjątkowa?

Fotografia składników jedzenia, to jedna z najbardziej wymagających dziedzin. Nie tylko musimy pokazać składnik w najlepszym świetle (dosłownie i w przenośni), ale też zadbać o to, by praca w czasie zdjęć były zgodne z przepisami sanitarnymi – szczególnie gdy współpracujemy z producentami żywności, restauracjami czy sieciami handlowymi.

Estetyka – jak sprawić, by jedzenie wyglądało apetycznie?

Estetyka jest jednym z najważniejszych elementów dla tego typu fotografii. Zdjęcia, które powstaną w wyniku sesji zdjęciowej powinny zachęcać użytkowników do zapoznania się z produktem oraz do zakupów jeśli zobaczą go np. w gazetce promocyjnej sklepu. To całkiem spore wyzwanie dla fotografa, który ma zaprezentować jedzenie w ciekawy i apetyczny sposób. Głównie skupiam się na najważniejszych elementach, które potrzebuję zadbać już na etapie wciskania spustu migawki:

  1. Światło – naturalne rozproszone światło jest najlepsze, ale w restauracjach zazwyczaj używam softboxów, by uniknąć ostrych cieni. Światło zarówno naturalne jak i błyskowe.
  2. Kompozycja – stosuję zasadę trójpodziału, dbam o odpowiednie tło (często minimalistyczne, by nie odwracało uwagi od dania). Rozmycie tła zawsze pomaga wyeksponować naszego „bohatera”.
  3. Tekstura i kolory – podkreślam chrupkość, soczystość, świeżość. Ciepłe odcienie zwykle zwiększają apetyczność.
  4. Stylizacja – w warunkach produkcyjnych stawiam na naturę. W restauracjach używam np. mgiełki z wody na warzywach czy odrobiny oliwy, by jedzenie lśniło.

Wymogi sanitarne – czego nie widać na zdjęciu?

Same zdjęcia nie są objęte wymogami sanitarnymi. Chodzi bardziej o warunki w jakich żywność jest przygotowana i przechowywana, oraz higiena podczas sesji zdjęciowej. Jest to podstawa by budować wiarygodność za pomocą zdjęć i zapewnić zgodność z rzeczywistością oraz wymogami prawnymi. Jeśli jakaś Fotografując dla producentów żywności, musimy pamiętać o:

  • Czystości powierzchni – na produkcji wszystkie stoły, zakamarki, opakowania muszą być sterylne.
  • Bezpieczeństwie produktu – tutaj najważniejsza jest komunikacja z producentami. Nie możemy czymś produktów, które idą do sprzedaży niczym psikać ani ich „ulepszać” dla lepszego zdjęcia.
  • Zgodności z prawem – zdjęcie nie może wprowadzać w błąd (np. pokazywać większej ilości gramatury, składników niż rzeczywiście jest w produkcie).

Case study: sesja dla lokalnego producenta Borówek.

Razem z firmą BRANDMA, z którą to realizuje wiele wspólnych projektów, miałem przyjemność przygotować sesję zdjęciową dla firmy Berritum. Jednego z największych w Polsce producentów m.in. borówek, malin czy jeżyn. Berrituum dostarcza owoce bezpośrednio do sieci handlowych oraz profesjonalnych importerów z wielu europejskich krajów, dlatego wiedzą jak ważna jest wysoka i powtarzalna jakość. I jak przede wszystkim pokazać to w swoich materiałach reklamowych. Zobaczyć jak rosną ulubione owoce moich dzieci, a w dodatku wrócić z wielką kobyłką tych smakołyków było ogromną przyjemnością.

Przy okazji samej produkcji (gdzie trochę walczyliśmy z pogodą ze względu na bardzo wietrzny dzień i często zmieniające się warunki) mieliśmy też przyjemność sfotografować pracowników firmy. Mam sygnał, że nowe zdjęcia w stopce mailowej jak i materiałach na stronie robią świetną robotę 🙂

Podsumowanie: równowaga między pięknem a bezpieczeństwem

Fotografia spożywcza nie jest łatwą dziedziną. Jak w fotografii przemysłowej mamy brud, smary, szalone maszyny, które trzeba poskromić – tutaj mamy absolutne przeciwieństwo. Natura, estetyka, lekkość i bardzo delikatny produkt. Niesamowite że jak w tych dwóch absolutnie różnych dziedzinach życia odnalazł się człowiek.

Jeśli spodobała Ci się moja sesja i również potrzebujesz profesjonalnych zdjęć swojej żywności, zapraszam do obejrzenia mojego portfolio fotografii przemysłowej, gdzie prezentujemy zdjęcia, które mogą Cię zainteresować

Fotografia w produkcji spożywczej – estetyka i wymogi sanitarne w fotografii.

Leave a Reply